Vibenshave
Start Kort Program Kurser EDB Gratis
Indgang
VIBENSHAVE
Nyborggade 9, København Ø
Tlf.: 21 555 991
vibenshave@pc.dk
www.vibenshave.dk

Vær aktiv. Se også Nabo Østerbros program (tryk på knappen her) Nabo
og Det lille Østerbro-museum i Vibenshaves kælder
Museum

Vibenshave har siden marts 2003 en støtteforening, Vibenshaves venner, som skal sikre Vibenshaves bevarelse.
* AKTUELT *

NYT MOTIONSTILBUD: VIBEN GLAD MOTION
Start lørdag den 23. januar. Herefter hver anden lørdag i ulige uger.
Vi har to hold, kl. 10.00-10.50 og kl. 11.00-1150
Pris 300 kr. for 8 lektioner per deltager inklusive barn over 1 meter.

Ninna Thomsen på besøg i Vibenshave
Borgmesteren for sundheds- og omsorgsforvaltningen, Ninna Thomsen, gæstede Vibenshave den 23. september 2014 for at diskutere bla. plejehjemspladserne og de ældres situation på Østerbro. Mødet var arrangeret af Østerbro Lokaludvalg. Se billederne her

VIBENSHAVES DAGLIGE LEDER ÅRETS ØSTERBROBORGER
Østerbro Lokalråd har kåret Vibenshaves daglige leder, Grete Højrup, til Årets Østerbroborger. Prisen blev tildelt på på et skib ved Langelinie.

VIBENSHAVE 50 ÅR
Hurra, hurra, hurra

Vibenshave har eksisteret i 50 år. Det fejrede vi fredag den 28. februar - fredag den 7. marts 2014. Se fotografier

* MALESKOLENS UDSTILLING. Se billederne her

* GRETE 20 ÅR I VIBENSHAVE. Se billederne her

* FILMINDSPILLING I VIBENSHAVE. Toolbox Film indspillede en scene ved vores nødudgang fredag den 30. oktober 2015Se billederne her

* GRETE FEJRER RUND FØDSELSDAG den 15. januar kl. 10.00-13.00. Se billederne her

FORÅRET 2012 * Torsdag d. 29. november, fejrede vi EDITH 100 år Se fotografier . Edith var med og grundede vores forening.
* Torsdag d. 16. maj, kl. 10.30,Udflugt med M/S SAGA, Se fotografier

FORÅRET 2014
* Tirsdag den 7. januari kl. 13.00, Åbningsfest Se fotografier

* Torsdag den 22. maj kl. 11.00 TUR TIL HUNDESTED Se fotografier
* Torsdag den 26. juni kl. 13.00 SOMMERFESTSe fotografier

EFTERÅRET 2014
* Mandag den 4. august, Vibenshave åbner Se fotografier
* Torsdag den 16. oktober kartoffelfest. Se billederne her

* Torsdag den 18. december kl. 13.00 JuleafslutningSe billederne her

FORÅRET 2015
* Tirsdag den 6. januar kl. 13.00, Åbningsfest Se fotografier
* Torsdag den 22. januar, Bustur i Nordhavn Se fotografier
* Lørdag den 14. februar kl. 14.00, Kunstfernisering. Ingrid Larsson viser sine nye billeder. Besøg hendes hjemmeside

* Torsdag den 21. maj kl. 10.00, SKOVTUR TIL BOSJÖKLOSTER OG SLOT I SKÅNE Se fotografier . - Plakat

* Torsdag den 25. juni kl. 13.00, Sommermiddag Se fotografier
- Plakat

* Tirsdag den 4. august kl. 13.00, Åbningsfest Se fotografier

* Hver onsdag kl. 14.30 kan du deltage i vores kursus i slægtsforskning.
* Fredag den 18. september, besøg af Teatergruppen Ældreshoppen Se fotografier
* Tirsdag den 13. oktober kl. 13.00 Kartoffelfest. Se fotografier
* Torsdag den 17. december kl. 13.00 Julemiddag Se billederne her

* Tirsdag den 5. januar kl. 13.00 Åbningsfest. Se fotografier
* Tirsdag den 12. januar kl. 13.45 Nytårsknald ved Marianne Kragh
* Torsdag den 28. januar kl. 14.00 En tur til Helsingør billedforedrag ved Bitten Isholm
* Torsdag den 4. februar kl. 13.45 ”Valsetoner” ved Marianne Kragh.
* Fredag den 5. februar kl. 13.00 ”Udflugt til Klubben”.
* Torsdag den 11. februar kl. 14.00 ”Liva Weel” foredrag med Beth

* Fredag den 26. marts kl. 13.30 ”Vibenshaves 52 års fødselsdag”.
* Fredag den 4. marts kl. 13.00 ”Udflugt til Søpromenaden”. * Torsdag den 10. februar kl. 14.00 ”Tove Ditlevsen” foredrag med Beth

* Fredag den 1. april kl. 13.00 ”Udflugt til Hansens Familiehave”.
* Torsdag den 14. april kl. 14.00 ”Marguerite Viby” foredrag med Beth
* Fredag den 15. april kl. 11.00 ”Tøjsalg”

* MOTION *
Selvtræning mandage kl. 7.30-10.00 og 13.00-14.15.
Yoga mandage kl. 10.00-11.40 og 11.40-13.00.
Zumba mandage kl. 10.00-11.40.
Afspændingskursus kl.15.00-16.40.
Motion på maskiner 18.00-19.40
Selvtræning tirsdage kl. 7.30-10.00. og 13.00-14.30
Boldhold tirsdage kl. 11.30-13.00.
Gymnastik tirsdage kl. 10.00-11.30.
Yoga tirsdage 15.00-16.30.
Tai-Chi tirsdage kl. 17.00-18.40.
Selvtræning onsdage kl. 7.30-13.00.
Gymnastik med redskaber onsdage 13.30-15.00.
Selvtræning torsdage kl. 7.30-10.00.
Yoga torsdage kl. 10.00-11.30 og 11.40-13.00.
Medicinsk Qi Gong torsdage 10.00-12.00.
Tai-Chi torsdage kl. 12.30-14.10.
Selvtræning fredage kl. 7.30-10.00 og 12.20-13.45.
Stolegymnastik fredage kl. 10.00-11.15.
Zumba fredage kl. 10.00-11.40.
Balance- og styrketræning fredage kl. 11.15-12.00.
Medicinsk Qi Gong fredage 14.00-15.45.