Vibenshave
Start Kort Program Kurser EDB Gratis
Indgang
VIBENSHAVE
Nyborggade 9, København Ø
Tlf.: 21 555 991
vibenshave@pc.dk
www.vibenshave.dk

Vær aktiv. Se også Nabo Østerbros program (tryk på knappen her) Nabo
og Det lille Østerbro-museum i Vibenshaves kælder
Museum

Vibenshave har siden marts 2003 en støtteforening, Vibenshaves venner, som skal sikre Vibenshaves bevarelse.
* AKTUELT *

NYT MOTIONSTILBUD: VIBEN GLAD MOTION
Start lørdag den 23. januar. Herefter hver anden lørdag i ulige uger.
Vi har to hold, kl. 10.00-10.50 og kl. 11.00-1150
Pris 300 kr. for 8 lektioner per deltager inklusive barn over 1 meter.

VIBENSHAVES DAGLIGE LEDER ÅRETS ØSTERBROBORGER
Østerbro Lokalråd har kåret Vibenshaves daglige leder, Grete Højrup, til Årets Østerbroborger 2015/16. Prisen blev givet på på et skib ved Langelinie.

VIBENSHAVE 50 ÅR
Hurra, hurra, hurra

Vibenshave har eksisteret i 50 år. Det fejrede vi fredag den 28. februar - fredag den 7. marts 2014. Se fotografier

FORÅRET 2012 * Torsdag d. 29. november, fejrede vi EDITH 100 år Se fotografier . Edith var med og grundede vores forening.
* Torsdag d. 16. maj, kl. 10.30,Udflugt med M/S SAGA, Se fotografier

FORÅRET 2014
* Tirsdag den 7. januari kl. 13.00, Åbningsfest Se fotografier

* MALESKOLENS UDSTILLING. Se billederne her

* Torsdag den 22. maj kl. 11.00 TUR TIL HUNDESTED Se fotografier
* Torsdag den 26. juni kl. 13.00 SOMMERFESTSe fotografier

EFTERÅRET 2014
* Mandag den 4. august, Vibenshave åbner Se fotografier
* Borgmesteren for sundheds- og omsorgsforvaltningen, Ninna Thomsen, gæstede Vibenshave den 23. september 2014 for at diskutere bla. plejehjemspladserne og de ældres situation på Østerbro. Mødet var arrangeret af Østerbro Lokaludvalg. Se billederne her

* Torsdag den 16. oktober kartoffelfest. Se billederne her

* Torsdag den 18. december kl. 13.00 JuleafslutningSe billederne her

FORÅRET 2015
* GRETE 20 ÅR I VIBENSHAVE. Se billederne her

* GRETE FEJRER RUND FØDSELSDAG den 15. januar 2015. Se billederne her

* Tirsdag den 6. januar kl. 13.00, Åbningsfest Se fotografier
* Torsdag den 22. januar, Bustur i Nordhavn Se fotografier
* Lørdag den 14. februar kl. 14.00, Kunstfernisering. Ingrid Larsson viser sine nye billeder. Besøg hendes hjemmeside

* Torsdag den 21. maj kl. 10.00, SKOVTUR TIL BOSJÖKLOSTER OG SLOT I SKÅNE Se fotografier . - Plakat

* Torsdag den 25. juni kl. 13.00, Sommermiddag Se fotografier
- Plakat

EFTERÅRET 2015
* Tirsdag den 4. august kl. 13.00, Åbningsfest Se fotografier

* Hver onsdag kl. 14.30 kan du deltage i vores kursus i slægtsforskning.
* Fredag den 18. september, besøg af Teatergruppen Ældreshoppen Se fotografier
* Tirsdag den 13. oktober kl. 13.00 Kartoffelfest. Se fotografier
* FILMINDSPILLING I VIBENSHAVE. Toolbox Film indspillede en scene ved vores nødudgang fredag den 30. oktober 2015Se billederne her

* Torsdag den 17. december kl. 13.00 Julemiddag Se billederne her

FORÅRET 2016
* Tirsdag den 5. januar kl. 13.00 Åbningsfest. Se fotografier

AKTUELT

* Torsdag den 14. april kl. 14.00 ”Marguerite Viby” foredrag med Beth
* Fredag den 15. april kl. 11.00 ”Tøjparty”
* Torsdag den 28. april, kl. 14.00, "Åbent hus" ved Viggo og Elisa

* Tirsdag den 3. maj, kl. 14.00, "Cykling uden alder", foredrag ved Dorthe Pedersen
* Fredag den 6. maj, kl. 13.00, Allé gade 10, spiseholdets udflugt
* Torsdag den 12. maj, kl. 14.00, "Tith Jensen", foredrag ved Beth
* Fredag den 13. maj, kl. 11.00, "Damernes modeshow"
* Fredag den 20. maj, kl. 10.00, "Skovtur til Vordingborg" Se fotografier
* Torsdag den 26. maj, kl. 13.45, "Jeppe Aakjær" foredrag ved Marianne Kragh

* Torsdag den 2. juni, kl. 14.00, Karen Blixen 1/3, Foredrag og debatmøde ved Beth
* Fredag den 3. juni, kl. 13.00, Kultorvet, spiseholdets udflugt
* Torsdag den 23. juni kl. 13.00, "Sommerfest"

VIBENSHAVE ØNSKER ALLE EN GOD SOMMER

* Torsdag den 14. juli kl. 13.00, "Café Espersen", spiseholdets udflugt til Dragør

* Tirsdag den 2. AUGUST, kl. 13.00, "Åbningsfest"
* Torsdag den 4. august, kl. 14.00, Karen Blixen 2/3, Foredrag og debatmøde ved Beth
* Fredag den 5. august kl. 13.00, "Rio Bravo", spiseholdets udflugt
* Torsdag den 28. august kl. 15.30, "Sundhedsdebat" ved Viggo



* MOTION *
Selvtræning mandage kl. 7.30-10.00 og 13.00-14.15.
Yoga mandage kl. 10.00-11.40 og 11.40-13.00.
Zumba mandage kl. 10.00-11.40.
Afspændingskursus kl.15.00-16.40.
Motion på maskiner 18.00-19.40
Selvtræning tirsdage kl. 7.30-10.00. og 13.00-14.30
Boldhold tirsdage kl. 11.30-13.00.
Gymnastik tirsdage kl. 10.00-11.30.
Yoga tirsdage 15.00-16.30.
Tai-Chi tirsdage kl. 17.00-18.40.
Selvtræning onsdage kl. 7.30-13.00.
Gymnastik med redskaber onsdage 13.30-15.00.
Selvtræning torsdage kl. 7.30-10.00.
Yoga torsdage kl. 10.00-11.30 og 11.40-13.00.
Medicinsk Qi Gong torsdage 10.00-12.00.
Tai-Chi torsdage kl. 12.30-14.10.
Selvtræning fredage kl. 7.30-10.00 og 12.20-13.45.
Stolegymnastik fredage kl. 10.00-11.15.
Zumba fredage kl. 10.00-11.40.
Balance- og styrketræning fredage kl. 11.15-12.00.
Medicinsk Qi Gong fredage 14.00-15.45.