Vibenshave
Start Kort Program Kurser EDB Gratis
Indgang
VIBENSHAVE
Nyborggade 9, København Ø
Tlf.: 21 555 991
vibenshave@pc.dk
www.vibenshave.dk

Vær aktiv. Se også Nabo Østerbros program (tryk på knappen her) Nabo
og Det lille Østerbro-museum i Vibenshaves kælder
Museum
* AKTUELT *

Ninna Thomsen på besøg i Vibenshave
Borgmesteren for sundheds- og omsorgsforvaltningen, Ninna Thomsen, gæstede Vibenshave den 23. september 2014 for at diskutere bla. plejehjemspladserne og de ældres situation på Østerbro. Mødet var arrangeret af Østerbro Lokaludvalg. Se billederne her

VIBENSHAVES DAGLIGE LEDER ÅRETS ØSTERBROBORGER
Østerbro Lokalråd har kåret Vibenshaves daglige leder, Grete Højrup, til Årets Østerbroborger. Prisen blev tildelt på på et skib ved Langelinie.

VIBENSHAVE 50 ÅR
Hurra, hurra, hurra

Vibenshave har eksisteret i 50 år. Det fejrede vi fredag den 28. februar - fredag den 7. marts 2014. Se fotografier

* MALESKOLENS UDSTILLING. Se billederne her



* GRETE 20 ÅR I VIBENSHAVE. Se billederne her

* Mere tid til selvtræning. Nu også tirsdage 13.00-14.30. Peter Brodersen kommer fra Forebyggelsescenter Østerbro den første onsdag i hver måned kl. 11.00-1130 og hjælper med selvtrænernes motionsproblemer

Det er blevet aktuelt at gå på Internettet og se sine personlige oplysninger og kommunikere med den offentlige sektor. Klik her og se hvordan du får NemID, som er "nøglen" til det.

FORÅRET 2012 * Fredag d. 25. maj, SKOVTUR TIL KUDSKEHUSET. Se fotografier
* Torsdag d. 29. november, fejrede vi EDITH 100 år Se fotografier . Edith var med og grundede vores forening.
* Torsdag d. 16. maj, kl. 10.30,Udflugt med M/S SAGA, Se fotografier

EFTERÅRET 2013
* Tirsdag d. 6. august, kl. 13.00,Åbningsfest. Se fotografier
* Fredag den 18. oktober kl. 13.00, Kartoffelfest Se fotografier
* Torsdag den 19. december, kl. 13.00, Julemiddag Se fotografier

FORÅRET 2014
* Tirsdag den 7. januari kl. 13.00, Åbningsfest Se fotografier

* Torsdag den 22. maj kl. 11.00 TUR TIL HUNDESTED Se fotografier
* Torsdag den 26. juni kl. 13.00 SOMMERFESTSe fotografier

EFTERÅRET 2014
* Mandag den 4. august, Vibenshave åbner Se fotografier
* Torsdag den 16. oktober kartoffelfest. Se billederne her


* Torsdag den 18. december kl. 13.00 JuleafslutningSe billederne her


FORÅRET 2015
* Tirsdag den 6. januar kl. 13.00, Åbningsfest Se fotografier
* Torsdag den 22. januar, Bustur i Nordhavn Se fotografier
* Lørdag den 14. februar kl. 14.00, Kunstfernisering. Ingrid Larsson viser sine nye billeder. Besøg hendes hjemmeside

* Torsdag den 21. maj kl. 10.00, SKOVTUR TIL BOSJÖKLOSTER OG SLOT I SKÅNE Se fotografier . - Plakat

* Torsdag den 28. maj kl. 14.00, Sommermusik Plakat
* Søndag den 31. maj kl. 14-16, Levende musik og dans med Lise Martin og Else. Plakat

* Torsdag den 4. juni kl. 14.00, De hjemløse foredrag/debatmøde ved Hjørdis Plakat
* Fredag den 5. juni kl.13.00, Spiseholdets udflugt til "Havnecafeen" Plakat
* Torsdag den 11. juni kl. 14.00, Kvinder bag en stor mand, foredrag/debatmøde ved Beth Nissen Plakat

* Torsdag den 25. juni kl. 13.00, Sommermiddag Se fotografier
- Plakat

Vibenshave er lukket i juli måned - vi ønsker alle en god sommer

* Torsdag den 9. juli kl. 13.00, Sommerudflugt til Dragør Plakat

* Mandag den 3. august åbner Vibenshave igen
* Tirsdag den 4. august kl. 13.00, Åbningsfest Se fotografier
* Torsdag den 6. august kl. 14.00, Humor - hvad er det der fanger? foredrag/debatmøde ved Beth Nissen
* Torsdag den 20. august kl. 14.00 Sundhedsdebat ved Viggo Vikkelsø.

* Torsdag den 3. september kl. 14.00, Musik og sang med snak ved Marianne Kragh.
* Torsdag den 10. september kl. 13.00 Åbent hus (arbejdende værksteder).
* Fredag den 18. september kl. 14.00 Teater ”Ældre Shoppen”.
* Torsdag den 24. september, kl. 14.00 Else Saran fortæller om sit liv. Første del.

* Torsdag den 1. oktober kl. 14.00 Musik, foredrag og sang ved Marianne Kragh
* Torsdag den 8. oktober kl. 14.00 Flextrafik om regler m.v.
* Tirsdag den 13. oktober kl. 13.00 Kartoffelfest.
* Fredag den 16. oktober kl. 11.00-13.00 Kjoleparty
* Torsdag den 22. oktober, kl. 14.00 Else Saran fortæller om sit liv. Anden del.
* Torsdag den 5. november kl. 14.00 Genopfriskning af første hjælp – hjertemassage.


* MOTION *
Selvtræning mandage kl. 7.30-10.00 og 13.00-14.15.
Yoga mandage kl. 10.00-11.40 og 11.40-13.00.
Zumba mandage kl. 10.00-11.40.
Afspændingskursus kl.15.00-16.40.
Motion på maskiner 18.00-19.40
Selvtræning tirsdage kl. 7.30-10.00. og 13.00-14.30
Boldhold tirsdage kl. 11.30-13.00.
Gymnastik tirsdage kl. 10.00-11.30.
Yoga tirsdage 15.00-16.30.
Tai-Chi tirsdage kl. 17.00-18.40.
Selvtræning onsdage kl. 7.30-13.00.
Gymnastik med redskaber onsdage 13.30-15.00.
Selvtræning torsdage kl. 7.30-13.00.
Yoga torsdage kl. 10.00-11.30 og 11.40-13.00.
Medicinsk Qi Gong torsdage 10.00-12.00.
Tai-Chi torsdage kl. 12.30-14.10.
Selvtræning fredage kl. 7.30-10.00 og 12.20-13.45.
Stolegymnastik fredage kl. 10.00-11.15.
Zumba fredage kl. 10.00-11.40.
Balance- og styrketræning fredage kl. 11.15-12.00.
Medicinsk Qi Gong fredage 14.00-15.45.